În atenția locuitorilor comunei Bucovăț deținători de aeronave de zbor fără pilot la bord drone/UAV/UAS

În conformitate cu prevederile legislației din România privind utilizarea aeronavelor făra pilot la bord -DRONE/UAV/UAS, în conformitate cu prevederile Codului aerian al României, publicat în Monitorul Oficial al României nr. 222/19.03.2020 și Hotărârea de Guvern nr.859/2021 pentru aprobarea procedurii de autorizare a zborurilor în spațiul aerian național, vă atragem atenția că spațiul aerian al comunei Bucovăț coincide cu zona de responsabilitate a Aeroportului Internațional Traian Vuia.

În vederea evitării unor incidente/accidente de securitate aviatice care pot afecta activitatea de zbor a aeronavelor militare în zona de responsabilitate a Aeroportului militar Giarmata, vă anunțăm că utilizarea aeronavelor făra pilot la bord pe raza comunei Bucovăț, respectiv DRONE/UAV/UAS este interzisă făra respectarea legislației mentionate mai sus.

Cu deosebita consideratie!

Primar

Anunțul poate fi descărcat mai jos:

Anunț drone

sau vizualizat aici:

Posted in Informații publice.