Hotărârea Comitetului Local pentru Situații de Urgență 1 din 13 martie 2020

Primaria Comunei  Bucovăț face apel către toate persoanele din zona, care s-au întors sau se vor întoarce  din Italia, precum și din  țări afectate de îmbolnăviri cauzate  de virusul  COVID-19 (Coronavirus) sa se autoizoleze la domiciliu și să respecte toate recomandările instituțiilor publice de sănătate. Informăm cetățenii că au la dispoziție numărul de urgență 112 sau numărul UAT Bucovăț  0256296282, pentru a solicita ajutor sau informații. Toate măsurile și informațiile sunt pentru prevenirea și limitarea răspândirii infecțiilor cu virusul COVID-19 (Coronavirus). Pentru a preîntâmpina răspândirea COVID-19 (Coronavirus), vă îndemnăm la calm și vă rugăm să respectați următoarele măsuri minimale:

1. Acoperiți-vă gura și nasul în timpul tusei și strănutului cu un șervețel, apoi aruncați șevețelul în coșul de gunoi;
  2. Spălați-vă des pe mâini cu apă și săpun, cel puțin 20 de secunde, special după ce  mergeți la  baie, înainte de a mânca,  după ce vă suflați nasul, tușiți sau strănutați;
  3. Evitați  să vă atingeți ochii, nasul și gura cu mâinile nespălate;
  4. Curățați și dezinfectați zilnic suprafețele și obiectele atinse frecvent;
  5. Rămâneți acasă când sunteți bolnav, cu excepția cazurilor de îngrijire medicală;
  6. Evitarea deplasărilor, în cazul în care aceastea nu sunt absolut necesare;

Atașat:

Hotărârea Comitetului Local pentru Situații de Urgență 1 din 13 martie 2020

Posted in Evenimente, Informații publice.